Brother QL-1110NWBc Shipping and Barcode Label Printer QL1110NWBCZU1
  (56 reviews)
Product Code:
BA82678
Pack size:
1
Incl. VAT
Excl. VAT
OUT OF STOCK
Description
Brother QL-1110NWBc Shipping and Barcode Label Printer Black/White QL1110NWBCZU1. Print labels up to 4in wide. Max Print Speed: 110mm per sec. USB, Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth connectivity with support for MFi and AirPrint. Store up to 255 label templates.
The Brother QL-1110NWBc is a high-speed, wide format shipping label printer with a 4 inch (101.6mm) print width to offer maximum compatibility with various shipping label software packages. Easily send your products to a Fulfilled By Amazon (FBA) warehouse using the crop print function. Simply print the PDF that contains the multiple barcode labels from your FBA account, and let the driver detect, extract and print each individual label to the QL-1110NWB automatically. With USB, Ethernet, Wi-Fi and Bluetooth, you can choose to print labels from your PC, Mac, smartphone or tablet, whichever is most convenient. Plus with Apple MFi certification and AirPrint, all your connectivity options are covered.
- Print labels up to 103.6mm wide from PC, Mac, smartphone or tablet
- USB, Ethernet, Wi-Fi and Bluetooth connectivity with support for MFi and AirPrint
- Built-in cutter to create your own length labels using unique continuous rolls
- Printing Technology: Direct thermal
- Print Resolution: 300x300dpi
- Maximum Print Speed: 69 standard address labels per minute or 110mm per second
- Dimensions (WxDxH): 170x222x151mm